Müjde Ahşap Tasarım

- 0553 791 69 30
Masif mobilya, kütük masa, sehpa ve tabure, ağaç masa, sehpa, rustik mobilya, rustik masa ve bahçe mobilyaları imalatı ve montajı.

Ahşap

ahşap yapıAhşap Doğaldır
Ahşap, insanoğlunun varlık ve yaşam sebebi kadar doğal bir yapı malzemesidir.

Ahşap Çevre Dostudur
Doğal bir yapı malzemesi olması nedeniyle doğaya uyumlu, geri dönüşümlü, üretim ve uygulamada çevre kirliliği oluşturmayan, insan sağlığı bakımından en güvenilir ve en uygun malzemedir.

Ahşap Sağlıklıdır
Ahşap yapılarda yaşayanların fizyolojik ve psikolojik açıdan kendilerini çok daha sağlıklı hissettiklerini, betonarme evlerde yaşamaya mecbur kaldıklarında rahatsızlandıkları bilinmektedir. Bizle birlikte nefes alan ahşap, romatizma, astım, böbrek hastalıkları ve dolaşım bozuklukları üzerinde olumlu etkide bulunmaktadır. Buna karşılık beton, sürekli Radon gazı yayarak bedenimiz üzerinde toksik etki yapmaktadır.

Ahşap Hijyeniktir
Yüzeyinde bakteri barındırması diğer malzemelere göre çok daha zordur. Ahşap dekor ve döşemelerin tercih sebeplerinden en başta geleni “taban sıcaklığı” ya da “döşeme sıcaklığı” ‘dır. Tabanın sıcaklığı yaklaşık olarak 25 C derece ile 30 C derece arasında olduğunda insanların oda içinde daha huzurlu ve daha rahat oldukları tespit edilmiştir.

Ahşap Çok Amaçlıdır
Bir yapıyı temelden çatıya kadar sadece ahşap ile inşa etmek mümkün olduğu gibi ahşabı sanatsal ve dekorasyon amaçlı olarak ta kullanmak mümkündür. Ahşap yapılar, sökülüp yeniden kullanılabilir ve yapı içerisindeki parçaları değiştirilebilir. Çelik yapılarda olduğu gibi ahşap yapılarda da, yerinden söktükten sonra çok az bir kayıpla yeniden kurulabilen bir yapı oluşturulabilir. Sökülme sırasında oluşabilecek kayıpların önlenmesi, tasarımın bu doğrultuda yapılmasına bağlıdır. Betonarme sistemlerin sökülmesi ve yeniden kullanılması değil yıkılması söz konusudur. Ayrıca, ahşap sistemler bakım, onarım, ilave, plan ve hacim değişiklikleri için uygundur.

Ahşap Yalıtkandır
Ahşap gerekli işlemlerden geçirildikten sonra yüksek düzeyde ısı yalıtımı sağlar. 1 cm’lik ahşap, 16 cm’lik betonun veya  10 cm’lik cam elyafının ısı izolasyon değerine eşittir.

Ahşap Dayanıklıdır
Ahşap farklı iklim koşullarına dayanıklılık gösterebilen bir malzemedir. Özel koruyucu maddelerle desteklenen ahşap, her türlü tahribata karşı büyük direnç gösterir. Ahşap, şok etkisine dayanıklı ve titreşim emme özelliğine sahip esnek bir yapı malzemesi olması nedeniyle deprem etkisine karşı da dayanıklıdır. Depreme karşı dayanımının yanısıra, deprem sonucu yapıda hasar söz konusu olsa bile hafifliği nedeniyle can kaybı en az olan yapı sistemidir.

Ahşap Hafiftir
Ahşap, oldukça hafif bir malzemedir. Bu nedenle yapılarda kullanıldığında mesnetlere ve temellere iletilen yük azalmaktadır. Hafifliği, çekme ve eğilmeye karşı dayanımı nedeniyle büyük açıklıklar daha kolay geçilebilmektedir. Binalarda kolon, kiriş ve duvar yapımında, hatıl ve döşeme kirişlerinde, çıkma ve saçak oluşturulmasında kullanılmaktadır. Beton, ahşaba göre 5 misli, çelik ise 13 misli daha ağırdır. Bu nedenle depremde ölümler genellikle betonun ağırlığından kaynaklanmakta, ahşap evlerde ise ölüm riski çok düşük olmaktadır.

Ahşap Sessizdir
Ahşap malzeme sesi absorbe ederek yansıma ve yankılanmayı önler. Bu özelliği nedeniyle toplantı yerlerinde, eğitim öğretim yapılan derslik, salon ve laboratuarlarda sesin kulağa uğultusuz net şekilde gelebilmesi için tavan, taban veya duvarların ahşap ile kaplanması uygun bulunmaktadır.

Ahşap Estetiktir
Ahşap dekor kadar estetik bakımından çok güzel imkanlar sunabilen başka bir doğal malzeme yoktur. Ahşap dekorun estetik etkisi, doğal büyüyen bir hammedenin yakınlığını ve sıcaklığını hissettirir, insanda bir rahatlama etkisi yaratır.

Ahşap Enerji Dostudur
Gerek imalat aşamasında, gerekse inşa aşamasında diğer yapı malzemelerine göre daha az enerji kullanılır. Daha sonraki aşamada da ahşap bir binanın ısıtılmasında çok daha az enerji harcanır.

.

İletişim

Müjde Ahşap Tasarım

bilgi@mujdeahsaptasarim.com

0553 791 69 30

Scroll to Top